شعبه مرکزی : البرز ، کرج ، مصباح ، بلوار هفت...

026-33202608

تست های خلوص نژادی و بیماری های ارثی

دسته بندی ها : تست های ژنومی R.n 204 بازدید

صحت شجره و اطمینان از درستی روابط بین افراد، ازجمله عوامل مهم تاثیرگذار در ارزیابی صحیح ژنتیکی دام ها می باشد. شناسایی افراد سهیم در ایجاد شجره و کنترل والدین گام اولیه ضروری در مدیریت ژنتیکی کارآمد در مطالعه ی جمعیت های دامی می باشد. بنابراین ثبت صحیح والدین گله های اصلاحی به منظور اجرای یک برنامه ی اصلاحی موثر در تمام حیوانات مزرعه لازم است. با پيشرفت تکنيک های ژنتيک مولکولی، امروزه تعيين نسب در موجودات و بررسی روند تکاملی آنها امکانپذير است.

تعیین نسب در دام ها با استفاده از دو روش زیر انجام می گیرد:

تست والدین با استفاده از نشانگرهای میکروستلایت ها (STRS)

تست والدین با استفاده از نشانگرهای چند شکلی تک نوکلئوتیدی (SNPS)

آزمون انساب، روشی ساده برای اطمینان و کنترل مجدد صحت اطلاعات شجرهای ثبت شده است. این آزمون پیش از این با استفاده از نشانگرهای پروتئینی و گروه های خونی صورت گرفته، در صورتی که در اواسط دهه 90 آزمونهای مبتنی بر DNA یا تعیین ژنوتایپ جایگزین آن شد(STRS, SNPS). استفاده همزمان از چندین نشانگر ژنتیکی به نام ریزماهواره ها دسترسی به قابلیت اطمینانی در حدود 99 % برای تعیین شجره را ممکن ساخت. ریزماهواره در واقع توالی های تکراری دارای ردیف های با طول 1 تا 6 نوکلئوتید هستند. ازمزایای این نشانگرمیتوان به چند شکلی بالا، همبارز بودن، پراکندگی یکنواخت در ژنوم و کار کردن آسان با نشانگر ریزماهواره اشاره نمود. چند شکلی های تک نوکلئوتیدی نیز از سومین نسل از تکنولوژی نشانگرهای مولکولی هستند، SNP ها نیز دارای مزایای زیر می باشند: تعداد آن ها بسیار زیاد بوده و به طور گسترده ای در سراسر ژنوم توزیع می شود،ثبات بالای ژنتیکی، تکرار پذیری بسیار عالی، و دقت بالا، اجازه سرعت، بالا در استفاده از تعیین ژنوتایپ، مناسب برای تشخیص مؤثر هتروزایگوت از آلل هموزایگوت به دلیل همکاری غالب، که از آن با موفقیت برای بررسی تنوع ژنتیکی در میان گونه ها و نژاد های مختلف استفاده می شود.

 با بررسی تعدادی از STR ها یا SNP ها، بارکد ژنتیکی ایجاد می ­شود. از این بارکد می­ توان برای تعدادی از تست­ های مختلف استفاده کرد که از جمله آن ها می­ توان به تعیین اصل و نسب، هویت نمونه­ ها، تشخیص بیماری های ارثی و … اشاره کرد.

برای انجام این تست می توان از  موها، پرها “که با ریشه کشیده می­شوند” ، خون، شیر، بافت، و غیره استفاده کرد.

 شرکت زیست فناوری به نژادی دامی ایرانیان با انجام تست انساب در نظر دارد تا امکان بررسی و تخصصی نمونه ها به نژادهای مطرح (آزمون انتساب)، تعیین روابط شجره ای (آزمون انساب) و نحوه آمیزش های صورت گرفته پی ببرد و بتواند با این آگاهی تصمیم گیری دقیق تری را در راهبرد برنامه های اصلاح نژادی مناسب در این جمعیت ها جهت حفظ تنوع ژنتیکی مطلوب، افزایش پیشرفت ژنتیکی و جلوگیری از افزایش هم خونی برای گله داران محترم فراهم آورد و همچنین در تحقق و ساماندهی اهداف مسئولين اجرايی كشور ، برنامه ريزان ، محققان ، توليدكنندگان و سرمايه گذاران نقش بسزايی را ايفا نمايد.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه :